Wybieramy najlepsze rękawice na budowę

Praca na budowie łączy się z ryzykiem skaleczeń, otarć, uderzeń i tym podobnych urazów. Aby zminimalizować zagrożenie, nie wystarczy ostrożność. Trzeba zadbać o odpowiednią odzież ochronną, zapewniającą swobodę ruchów. Na szczególną uwagę zasługuje ochrona dłoni. Dlatego standardowe rękawice ochronne robocze mogą nie zdać egzaminu. Lepszym wyborem są modele rękawic powstałe z myślą o specyfice pracy na budowie.

Jakie powinny mieć rękawice na budowę?

Rękawice dla budowlańca przede wszystkim powinny być wykonane z materiałów zapewniających odpowiednie dopasowanie do dłoni, także do poszczególnych palców. Materiał nie może być zbyt cienki ani zbyt gruby. Zbyt cienki to zwiększone ryzyko urazu, zaś rękawice do pracy na budowie wykonane ze zbyt grubego materiału nie zapewnią pożądanej swobody ruchów, w tym chwytania. Dobre dopasowane rękawice robocze ze skóry to np. model Driver.

Dobra manipulacyjność to podstawa

Istotne znaczenie ma też wybór rękawic zapewniających kontrolę nad dźwigienkami i przyciskami – przy niedopasowanych jest realne ryzyko, że pracownicy będą rezygnować z rękawic, oszczędzając w ten sposób czas na wkładanie i zdejmowanie. A to pozorna oszczędność czasu, bo wzrasta prawdopodobieństwo kontuzji, to może oznaczać absencję w pracy.

Ochrona przed chłodem

Rękawice robocze dla budowlańca powinny też być dopasowane do warunków atmosferycznych. O ile stosunkowo łatwo dobrać model sprawdzający się przy wyższych temperaturach, to już prace jesienno – zimowe wymagają dodatkowej ochrony przed zimnem. Ważne, by ocieplane rękawice robocze dla budowlańca zapewniały komfort nie tylko termiczny, ale też nie wpływały na zręczność. Żeby zwiększyć sprawność użytkownika podczas pracy na budowie, trzeba skupić się na jego potrzebach. W sukurs idzie postęp w dziedzinie materiałów. Możliwość łączenia kilku rodzajów to rozwiązanie chętnie wybierane przez producentów. W gamie materiałów są zarówno znane od lat dzianiny czy licowana skóra, jak również te powstałe w nowoczesnych laboratoriach. Nomex to zabezpieczenie przed nadmiernym ciepłem, Kevlar (włókno węglowe) to zabezpieczenie przed ciepłem kontaktowym, HDPE (polietylen o zwiększonej gęstości) zabezpiecza przed ostrymi krawędziami.

Dopasowanie do dłoni

Praktyka, podobnie jak prowadzone badania w laboratoriach, pokazały, że dla komfortu i bezpieczeństwa ogromny wpływ ma dokładne dopasowanie rękawic do dłoni. Okazało się, że standardowa numeracja to nie wszystko. Nowoczesne rękawice robocze hurtownia powinny idealnie dostosować się do kształtu dłoni. Jednak nie wszystkie materiały przylegają w odpowiedni sposób. Stąd szczególnie w obszarze między palcami stosuje się cięcia warstwowe, zaś wewnątrz rękawic powierzchnia materiału naśladuje linie i połączenia między dłonią a palcami. Wszystko to razem zmniejsza ryzyko urazu, pozytywnie wpływając na komfort pracy.

Sprawdź nasze rękawice ochronne ze ściągaczami, lekkie rękawice robocze z ułatwioną manipulacyjnością oraz rękawice do pracy w niskich temperaturach.