Wybieramy najlepsze rękawice dla mechanika

Rękawice robocze dla mechanika mają za zadanie przede wszystkim zapewnić należyty poziom ochrony przed skaleczeniami, otarciami czy wpływem niekorzystnych temperatur. Ponadto wiele modeli zabezpiecza przed niekorzystnym działaniem czynników chemicznych, w tym smarów, olejów i farb. Ochrona dłoni podczas pracy przed brudem – ta cecha należy do kolejnych przy wyborze odpowiedniego modelu dla narzędziowca czy mechanika.

Rękawice warsztatowe dla mechanika

Poza rękawicami stricte roboczymi, na rynku obecne są specjalne rękawice ochronne, stosowane w sytuacjach prawdziwego zagrożenia. Rękawice dla mechanika czy rękawice murarskie różnią się od siebie zarówno materiałami, jak również konstrukcją. Inne modele polecane są na wiosnę czy lato. Na rynku są też rękawice ochronne stworzone z myślą o pracy w niekorzystnych temperaturach – w chłodniach i na zewnątrz pomieszczeń przy ujemnej temperaturze.

Rękawice BPH dla mechaników – podział ze względu na klasy

Rękawice spełniające wymogi klasy I zdają egzamin w warunkach niskiego poziomu ryzyka. Ich zadaniem jest zapewnienie ochrony w warunkach o standardowej temperaturze (do 50 st. C) przed działaniem smarów i innych środków chemicznych o słabym działaniu. Do tej grupy zalicza się zarówno rękawice jednorazowe (nitrylowe, winylowe i lateksowe), jak również rękawice ogrodnicze, drelichowe czy popularne wampirki.

Rękawice robocze spełniające wymogi klasy II należą do najchętniej wybieranych przez mechaników, ślusarzy, tokarzy, frezerów i nawet ogrodników. Dobre rękawice dla mechanika klasy II wyróżniają się wysokim poziomem odporności mechanicznej na przekłucia, przedarcia, przecięcia i ścierania. Do tej kategorii zaliczają się między innymi rękawice antywibracyjne, powlekane i przeciwprzepięciowe (rekomendowane dla elektryków). Spośród materiałów do ich produkcji spotyka się skórę naturalną, skórę ekologiczną, wzmacniane tkaniny i rękawice z powłoką z PVC, nitrylu, poliuretanu lub gumy.

Klasa III obejmuje wyłącznie produkty objęte certyfikacją i nadzorem inspektoratu BHP – grupę tę tworzą choćby rękawice spawalnicze oraz rękawice dla osób pracujących przy wysokim napięciu oraz w miejscach, gdzie występuje ryzyko kontaktu z silnymi środkami chemicznymi.

Rękawice dla mechanika – specyfika

Przy prostych pracach dobrą ochronę przed smarami zapewniają jednorazowe rękawice lateksowe czy nitrylowe. Można je też stosować jako warstwę pod rękawicami ochronnymi. Rękawice dla mechanika powinny nie tylko zabezpieczać dłonie przed brudem, ale także dobrze chronić przed otarciami i uderzeniami. Ważne też, aby gwarantowały komfort, w tym umożliwiały chwytanie narzędzi i wymienianych elementów. W specjalistycznym sklepie internetowym prowadzonym przez firmę Level SC na uwagę zasługują chociażby rękawice Technic Artificial FAE 401, wykonane z miękkiego materiału skóropodobnego i trwałej tkaniny – model ten zapewnia odpowiedni poziom manipulacyjności. Inną propozycją są rękawice Rigger Winter, do których produkcji wykorzystaną licowaną skórę oraz mocną tkaninę. Usztywniony mankiet, polarowe ocieplenie, skórzany palec wskazujący i kciuk to główne wyróżniki. Kolejnym produktem na sezon jesienno-zimowy są rękawice Technic Eco Winter – ocieplane lekkim polarem z mankietem ściąganym elastyczną gumką, wykonano z licowanej skóry koziej, część wierzchnia z dzianiny. Te i inne rękawice robocze można kupić w firmie Level SC lub zamówić transport kurierem.