Mówiąc o kierowcach ciężarówek, najczęściej bierze się pod uwagę jedynie jeden z wymiarów ich pracy, jakim jest prowadzenie pojazdu o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Nie jest to jednak jedyny obowiązek, jaki na nich spoczywa. Dodatkowymi zajęciami są załadunek i rozładunek towaru, a także dbanie o stan techniczny pojazdu i jego ewentualne naprawy na trasie dostawy. Podczas wszystkich tych zajęć pracownicy ci są narażeni na szereg zagrożeń, w związku z którymi powinni zabezpieczać swoje ubrania oraz ciało, a przede wszystkim dłonie.

Rękawice dla kierowcy TIR-a – obowiązek pracodawcy

Rękawice dla kierowców ciężarówek są niezbędnym wyposażeniem każdego z nich. W świetle prawa, pracodawca powinien zapewnić kierowcy odpowiednią odzież roboczą, chroniącą przed m.in. zabrudzeniami (zarówno substancjami bezpiecznymi, jak i niebezpiecznymi dla zdrowia- np. ropopochodnymi), chemikaliami, oparzeniami skóry, przecięcia skóry przy obsłudze naczepy. Do takiego wyposażenia należy specjalna odzież, w tym także ta, chroniąca ręce. Rękawice dla kierowcy TIR-a powinny być wytrzymałe oraz wygodne- nie zmniejszać zakresu ruchomości palców, ale przy tym pozostawać dość sztywne i grube.

Jakie rękawice robocze dla kierowcy ciężarówki wybrać?

Odpowiednim rodzajem rękawic roboczych są te o kategorii II, które chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, zmianą temperatury, przetarciami i wykazują dobrą odporność na przecięcia. W ofercie Level, jedne z najlepszych rękawic dla kierowców ciężarówek to modele Driver II, wykonane ze skóry bydlęcej oraz rękawice z serii Canadian Premium z dodatkowymi wzmocnieniami śródręcza i końcówek palców, wykonane z dwoiny bydlęcej [podobne modele to Rigger Buffalo i Rigger Soft]: . Tutaj w wersji z przedłużonym mankietem.  Są wskazane zarówno do użytku w sytuacji zmiany opony, jak i przy innych naprawach, a nawet zwykłym rozładunku towaru, kiedy to czasami konieczne jest przesunięcie skrzyń, towarów o ostrych krawędziach. Rękawice takie przydadzą się zimą, gdy temperatura utrudnia chwytanie. Utrzymają ciepło dłoni i zapobiegną uczuciu sztywnienia palców. Wiele modeli rękawic skórzanych posiada dodatkową powłokę antypoślizgową, która chroni przed wyślizgiwaniem się np. kluczy, czy innych narzędzi.

Drobne naprawy i ochrona przed zabrudzeniami – rękawice ochronne w pracy kierowcy

W innych celach zastosowanie znajdą rękawiczki ochronne (robocze) dla tirowca. Najczęściej są one cieńsze od wyżej wymienionych dedykowanych do większych prac. Wykonane z lateksu, gumy, czy folii, stanowią delikatną powłokę, która z pewnością nie wystarczy by ochronić skórę przed przecięciem, ale będzie przydatna przy tankowaniu, myciu szyby, czy wynoszeniu towarów. Dzięki używaniu tego rodzaju rękawiczek dba się zarówno o higienę pracy kierowcy, ale także transportowanych przedmiotów. Środki ochrony indywidualnej- zarówno odzież jak i obuwie- powinny spełniać swoją rolę, chroniąc zdrowie kierowcy i zabezpieczając go przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników, jakie może on napotkać w swojej pracy.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli dlaczego rękawice rękawicom nierówne?

Jeśli jest taka możliwość, aby dodatkowo ochronić pracownika, warto zainwestować w profesjonalne rękawice robocze z odblaskami Technik Flash FAE201, dzięki którym będzie on widoczny na trasie, nawet w warunkach nocnych, bowiem naprawa może być konieczna także wtedy, niezależnie od woli prowadzącego pojazd. Zapewni to tirowcowi dodatkowy komfort i bezpieczeństwo na drodze.